Zrobione w WebWave CMS

Skontaktuj się z nami

e-mail: naszeogrody.pl@gmail.com

tel. +48 517 775 119

Ul. Dmowskiego 33/3

60-222 Poznań

 

 

Jezioro Wąsosz

także znane niegdyś jako Wąsowo czy Wąsosze

 

Jezioro Wąsosz położone w gminie Złocieniec, jest jednym z najczystszych zbiorników wodnych w Polsce. Obecnie jest bardzo słabo zagospodarowane turystycznie, a by do niego dotrzeć trzeba nie lada uporu.

 

Dlatego właśnie wybraliśmy ten teren na utworzenie Stowarzyszenia Ogrodowego naszeogrody.pl. Nad tym jeziorem obecnie nie ma pól namiotowych i kempingowych ani żadnej zorganizowanej formy turystycznej.

 

Jezioro Wąsosz, znane niegdyś również jako Wąsowo czy Wąsosze, to jezioro położone na Równinie Wałeckiej znajdującej się w środkowej części Pojezierza Południowo-pomorskiego. Nie należy do głębokich akwenów - jego maksymalna głębokość nie przekracza 8,5 m, natomiast średnia oscyluje w granicach 3-4m.Powierzchnia jeziora nie jest dokładnie zbadana, lecz szacuje się, że wynosi ona ok.350 ha. Zarówno dla geografów, jak i zwykłych turystów ciekawym zjawiskiem jest jego bardzo urozmaicona linia brzegowa zachęcająca do poznania ukrytych w niej tajemnic. Tak, jak i inne zbiorniki wodne w tej okolicy, Wąsosze jest zaliczane do polodowcowych jezior rynnowych. Cieszy się ono niezwykle czystą wodą i wspaniałymi krajobrazami otaczającymi akwen.

Dzikość jeziora i jego niezbadane tereny dodają tylko uroku i zachęcają do odpoczynku zwłaszcza osoby, które poszukują miejsca oddalonego od skupisk ludzkich, ceniących ciszę przerywaną co najwyżej przez odgłosy okolicznych lasów bądź wodnego ptactwa. Brak tłoku nad i na jeziorze zachęca nie tylko wędkarzy, ale również amatorów sportów wodnych – chociaż w okolicy nie funkcjonuje żadna wypożyczalnia sprzętu wodnego, trzeba go przywieźć ze sobą. Wokół jeziora rosną lasy mieszane, z przewagą sosnowych, wśród których są wydeptane ścieżki spacerowe, idealne na wycieczki rowerowe. W wodach Wąsosza pływają takie ryby, jak węgorze, szczupaki, okonie, leszcze, płocie i karpie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Takie właściwości determinują świetny rozród ryb. Dzięki bogactwu fauny wodnej, jezioro Wąsosze staje się konkurentem innych zbiorników zlokalizowanych na terenie Pojezierza Drawskiego. Jego mniejsze rozmiary sprawiają, że staje się prawdziwym rajem dla osób poszukujących ciszy i spokoju, a zwłaszcza dla wędkarzy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mała liczba turystów odwiedzających te miejsca pozwala wędkować w większym skupieniu, bez obaw, że ktoś spłoszy ryby. Czyste wody i świeże powietrze zachęcają też do uprawiania sportów wodnych ( lecz sprzęt trzeba przywieźć tu samemu ).

 

 

Lasy porastające te obszary skłaniają to pieszych wędrówek, choć ścieżki leśne biegnące brzegiem jeziora są wydeptane przez miejscową ludność – nie ma tu wytyczonych żadnych szlaków pieszych czy rowerowych których członkom naszego stowarzyszenia nie udało się znaleźć. Wybraliśmy się na spacer w celach rekreacyjnych, mając nadzieję na satysfakcjonujący zbiór borówek i grzybów. Zauważalna jest dominacja sosen, to zdarzają się też lasy mieszane, w których możemy zaobserwować buki czy brzozy. Takie warunki sprzyjają zadomowieniu się tu rozmaitych gatunków zwierząt. Podczas następnej wyprawy natrafiliśmy na ciekawą odmianę bydła której właścicielem jest Pan Jerzy Urbański

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gdy zatęsknimy za cywilizacją, możemy zwiedzić pobliski Złocieniec, w którym znajdują się ruiny średniowiecznego zamku, ratusz zbudowany na planie prostokąta oraz przesycony spokojem Park Żubra. Wiele atrakcji otacza jezioro - jest tu mnóstwo ciekawych zabytków i starych budowli, które warto zobaczyć na własne oczy.

naszeogrody.pl@gmail.com

 tel. +48 517 775 119   

Stowarzyszenie Ogrodowe - Wierzchowo 
nad jeziorem Wąsosze

Lokalizacja

Galeria

Mapa działek

Statut 

Stowarzyszenia Działkowców

Regulamin

Stowarzyszenia Działkowców

Oferta nabycia

umowy dzierżawy


Dokumenty do pobrania